Wykładowcy

Wykładowcami w trakcie kursu „Finanse i polityka pieniężna”, realizowanym ze Związkiem Banków Polskich oraz Warszawskim Instytutem Bankowości, będą m.in.:

Prof. Marta Kightley, wiceprezes NBP

Zatrudniona na stanowisku profesora uczelni w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej (Katedra Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej).

W latach 2007–2010 pracowała w służbie dyplomatycznej. Pełniła funkcję kierownika wydziału polityczno-ekonomicznego Ambasady RP w Seulu. Wieloletni członek Rady Edukacyjnej NBP oraz Kapituły Konkursu NBP im. Władysława Grabskiego na najlepszego dziennikarza ekonomicznego. 28 lutego 2020 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego, powołał Martę Kightley na członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dniem 8 marca 2020 r.

Prof. Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Ekonomista i prawnik, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i kierownik Zakładu Ekonomii Monetarnej SGH, specjalista w zakresie problemów stabilności systemów, równowagi ogólnej oraz ekonomii ewolucyjnej, w latach 2005–2006 wicewojewoda opolski, w latach 2006–2007 wiceminister Skarbu Państwa, członek Rady Polityki Pieniężnej kadencji 2022–2028.

Ukończył studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie w 2006 r. obronił rozprawę doktorską, a w 2017 r. uzyskał habilitację. W SGH był adiunktem, a następnie został profesorem nadzwyczajnym SGH i objął funkcję kierownika Zakładu Ekonomii Monetarnej. Wykładał także w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie. W latach 2002–2005 był radnym warszawskiej dzielnicy Śródmieście, w której pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów. Od grudnia 2005 do 31 sierpnia 2006 r. pełnił funkcję wicewojewody opolskiego. Następnie do 16 lipca 2007 r. zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. W latach 2018–2022 pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Bank i Kredyt”. W latach 2019–2021 był dyrektorem Departamentu Badań Ekonomicznych NBP. Od 2022 r. członek Rady Polityki Pieniężnej.

Prof. Jacek Kotłowski, dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych w Narodowym Banku Polskim, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

W latach 2001–2007 pracował w BRE Banku SA, najpierw jako ekonomista, a następnie kierował wydziałem analiz rynkowych.

Od 1999 r. pracownik naukowy w Instytucie Ekonometrii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2005 r. obronił doktorat w Szkole Głównej Handlowej, a w 2017 r. uzyskał tamże stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. Od 2018 r. zatrudniony na stanowisku profesora w Instytucie Ekonometrii SGH. W latach 1997–1998 stypendysta DAAD na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. W Narodowym Banku Polskim pracuje od 2007 r. Nadzoruje rozwój narzędzi prognostycznych oraz obszar badań konkurencyjności polskiej gospodarki i strukturalnych uwarunkowań polityki pieniężnej. Prowadzi badania i analizy z zakresu makroekonomii, polityki pieniężnej i prognozowania.

Prof. Juliusz Jabłecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem Finansowym w Narodowym Banku Polskim, adiunkt w Zakładzie Finansów Ilościowych na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW

Jest autorem wielu publikacji na temat finansów w krajowych i zagranicznych czasopismach branżowych i naukowych, w tym w RiskJournal of DerivativesJournal of Credit RiskJournal of Computational Finance. Jest współautorem książki Volatility as an Asset Class: Obvious Benefits and Hidden Risks (2015).

Mariusz Zygierewicz, Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Regulacyjnego ZBP

Ukończył studia na Wydziale Finansów i Statystyki Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (obecnie SGH), w latach 1989-2003 pracownik naukowy Instytutu Finansów specjalizujący się w problematyce podatkowej i bankowości, w 1991 r. stypendysta Uniwersytetu w Kolonii (Niemcy), w latach 2000-2003 wykładowca Wyższej Szkoły Ubezpieczeń i Bankowości, w 2001 r. doktorat w Szkole Głównej Handlowej, w latach 1990 – 1994 świadczy usługi doradztwa podatkowego, od 1993 r. pracownik Związku Banków Polskich jako doradca prezesa, w latach 1995-2000 brał udział w pracach Europejskiego Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych, od 2003 r. Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Regulacyjnego ZBP, od 2004 r. członek kilku stałych Komitetów Federacji Bankowej Unii Europejskiej, w latach 2006 – 2010 członek Panelu Konsultacyjnego Europejskiego Komitetu Nadzorców Bankowych (CEBS), autor wielu publikacji.

Dr Tomasz Pawlonka, dyrektor Zespołu Badań i Analiz, Związek Banków Polskich, dyrektor Programu Analityczno-Badawczego Warszawskiego Instytutu Bankowości, adiunkt w Katedrze Finansów SGGW w Warszawie

Doktor nauk ekonomicznych. Realizuje prace nad warunkami rozwoju sektora bankowego, z uwzględnieniem środowiska makroekonomicznego i regulacyjnego, zagadnień struktury rynku finansowego i finansowania gospodarki. Posiada praktyczne doświadczenia analityczne w zakresie sektora bankowego ze szczególnym uwzględnieniem bankowości spółdzielczej. Od samego początku związany z Programem Analityczno-Badawczym WIB, którego pracami kieruje od marca 2024 r. Doświadczony prelegent i autor ponad 40 publikacji, w tym czterech monografii. Adiunkt w Katedrze Finansów SGGW w Warszawie. Wieloletni doświadczony nauczyciel akademicki. Jego działalność naukowo-dydaktyczna skoncentrowana jest na bankowości, finansach behawioralnych oraz zarządzaniu finansami przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstw agrobiznesu.

Dr Agnieszka Wicha, doktor nauk prawnych, absolwentka prawa i stosunków międzynarodowych. Doradczyni Zarządu Związku Banków Polskich

Od ponad 10 lat związana z sektorem bankowym. Swoją aktywność koncentruje na zagadnieniach związanych z rynkami kapitałowymi, obrotem instrumentami finansowymi, zrównoważonym finansowaniem oraz etyką w bankowości. Uczestniczy w sporządzaniu stanowisk polskiego sektora bankowego w krajowych i unijnych procesach legislacyjnych oraz w projektach wdrożeniowych w sektorze związanych z nowymi regulacjami. Od 2012 r. pełni funkcję Sekretarza Komisji Etyki Bankowej przy ZBP. Uczestniczy w pracach eksperckich grup krajowych i europejskich zajmujących się wskazanymi zagadnieniami.

Pracę w sektorze bankowym łączy z aktywnością naukową pracując w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na stanowisku badawczo-dydaktycznym. Od lat zajmuje się zagadnieniami prawa UE i prawa międzynarodowego ze szczególnym uwzględnieniem unijnej i międzynarodowej regulacji rynków finansowych. Prowadzi zajęcia z prawa Unii Europejskiej, prawa międzynarodowego oraz ich gospodarczych i finansowych aspektów. Uczestniczka wielu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, autorka tekstów naukowych.

Dr Piotr Gałązka, doktor nauk prawnych, adwokat, ekspert ds. Unii Europejskiej

Pełni funkcję dyrektora Przedstawicielstwa Związku Banków Polskich w Brukseli, gdzie odpowiada za monitorowanie prac legislacyjnych UE. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Prawa Brytyjskiego i Unii Europejskiej University of Cambridge i Uniwersytetu Warszawskiego. Sekretarz Sądu Polubownego (Arbitrażowego) przy Związku Banków Polskich. Członek Komitetu Prawnego Europejskiej Federacji Bankowej. Członek Rady Interesariuszy Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert w Team Europe Direct Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Autor publikacji naukowych i prasowych z zakresu prawa bankowego, prawa Unii Europejskiej i postępowania arbitrażowego.


Akademia NBP – wykładowcy, eksperci wcześniejszych edycji

Dr hab. Marta Kightley, wiceprezes NBP

Prof. Harold James, Princeston University

Prof. dr hab. Grażyna Ancyparowicz, były członek Rady Polityki Pieniężnej

Prof. dr hab. Henryk Wnorowski, członek Rady Polityki Pieniężnej

Prof. Fabio Ghironi, University of Washington

Prof. Barry Eichengreen, University of California, Berkeley

David Marsh, OMFIF

Dr Aaron Mehrotra, BIS

Dr Oleksiy Kryvtsov, Bank of Canada

Dr Stefan Ingves, Toronto Centre

Ian Begg, Professional Research Fellow at the European Institute, London School of Economics and Political Science

Fabrizio Coricelli, Professor of Economics, Paris School of Economics- Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne

Birgit Niessner, Director, Economic Analysis and Research Department, Oesterreichische Nationalbank

Christos Pitelis, Head of the Department of International Business and Professor of International Business and Sustainable Competitiveness, University of Leeds

Mario Holzner, Executive Director, The Vienna Institute for International Economic Studies

Magdolna Sass, Director, Institute of World Economics, Centre for Economic and Regional Studies (Budapest)

Fabrizio Giulimondi, Uniwersytet Rzymski „La Sapienza”

Jiří Rusnok, Governor of the Czech National Bank

Paul De Grauwe, London School of Economics and the University of Leuven

Charles Goodhart, Chief Advisor to the Bank of England, London School of Economics

Iker Beraza, The State Economists Corps of the Spanish Civil Service

Dr hab. Jacek Kotłowski, dyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych w Narodowym Banku Polskim, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Dr hab. Juliusz Jabłecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem Finansowym w Narodowym Banku Polskim

Prof. Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Dr Piotr J. Szpunar, dyrektor w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR)

Dr Bernard Smykla, radca prawny, Koordynator Zespołu Radców Prawnych w Departamencie Prawnym Narodowego Banku Polskiego

Mec. Grzegorz Pastuszko, Uniwersytet Rzeszowski

Dr Michał Konopczak, pracownik Narodowego Banku Polskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Dr Piotr Bańbuła, naczelnik Wydziału Ryzyka Systemowego i Polityki Makroostrożnościowej w Departamencie Stabilności Finansowej Narodowego Banku Polskiego. Adiunkt w Szkole Głównej Handlowej

Dr Paweł Kowalewski, doktor nauk ekonomicznych, pracownik Departamentu Operacji Krajowych w Narodowym Banku Polskim

Prof. Konrad Raczkowski, profesor nauk ekonomicznych, dr. hab. w zakresie zarządzania instytucjami publicznymi, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Prof. Paweł Smaga, doradca ekonomiczny w Departamencie Stabilności Finansowej w Narodowym Banku Polskim

Paweł Sobolewski, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego w Narodowym Banku Polskim

Robert Klepacz, zastępca dyrektora Departamentu Systemu Płatniczego w Narodowym Banku Polskim

Przemysław Hoppe, ekspert posiadający przeszło dwudziestoletnie doświadczenie w branży IT w środowiskach korporacyjnych opartych na ITIL/CMMI

Sebastian Ferdyn, dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji w Narodowym Banku Polskim

Dr Michał Gradzewicz, doradca ekonomiczny kierujący zespołem w Departamencie Analiz i Badań Ekonomicznych w Narodowym Banku Polskim

Prof. Jacek Pieczonka, Uniwersytet Opolski

Jarosław Jakubik, dyrektor Departamentu Statystyki w Narodowym Banku Polskim

Jacek Kocerka, zastępca dyrektora Departamentu Statystyki w Narodowym Banku Polskim

Prof. Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w Londynie

Prof. Robert Holzmann, prezes Banku Austrii i członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, a także członek Austriackiej Akademii Nauk

Prof. Sergiy Nikolaychuk, wiceprezes Narodowego Banku Ukrainy (NBU), profesor Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie

Prof. David Marsh, współprzewodniczący Official Monetary and Financial Institutions Forum oraz prezes firmy konsultingowej SCCO International

Prof. Ireneusz Dąbrowski, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz członek Rady Polityki Pieniężnej

Prof. Jacek Kotłowski, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych w NBP oraz profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Dr hab. Juliusz Jabłecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem Finansowym NBP