O nas

Akademia NBP to specjalistyczne kursy i studia z dziedziny ekonomii i finansów. Tematyka wykładów obejmuje: ekonomię, finanse, bankowość i politykę pieniężną. Zajęcia są prowadzone przez grono uznanych w Polsce i na świecie praktyków rynku.

Akademia NBP to program dla kadry zarządzającej z sektora usług finansowych, chcącej poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie.

Akademia NBP to projekt, który planujemy rozwijać w trakcie mojej drugiej kadencji na stanowisku Prezesa NBP, oferując ekspertom interesującym się zagadnieniami związanymi z bankowością centralną dostęp do międzynarodowego grona wykładowców i praktyków. Zachęcam profesjonalistów z dziedziny finansów i bankowości chcących pogłębić swoją wiedzę z zakresu polityki monetarnej, niezależności banku centralnego, funkcjonowania rynków finansowych i nadzoru nad nimi, a także zadań oraz narzędzi, którymi dysponuje NBP, w tym zagadnień powiązanych z posiadaniem własnej waluty, do udziału w kolejnych kursach „Akademii NBP”. Szanownemu gremium wykładowców dziękuję za współpracę i wkład w edukację, która – mam nadzieję – przełoży się na budowę elit bankowości centralnej w tej części Europy – podkreślił Prezes NBP.

W lutym 2023 r. Akademia NBP podjęła współpracę z Akademią Kopernikańską w ramach Narodowego Programu Kopernikańskiego wspierającego polską naukę.

O Akademii NBP zaproszenie Prezesa NBP

Opinie uczestników

Dariusz, zarządzający krajową instytucją płatniczą:

Uczestnictwo w Akademii NBP stanowiło wyjątkową i unikalną okazję, aby osobiście poznać kluczowe osoby odpowiedzialne za politykę pieniężną oraz funkcjonowanie banku centralnego. Było przygodą intelektualną na najwyższym poziomie, zarówno źródłem specjalistycznej wiedzy podanej w sposób merytoryczny, jak i możliwością nawiązania kontaktów z innymi uczestnikami, którzy dzielili podobną pasję do bankowości i finansów.

Dagmara, pracownik banku komercyjnego:

Cieszę się, że miałam możliwość uczestniczyć w inspirującym i pouczającym kursie „Finanse i polityka pieniężna” organizowanym przez NBP. Ciekawe wykłady z możliwością dyskusji ze światowej klasy specjalistami były niezaprzeczalnie wartościowym doświadczeniem. Z niecierpliwością czekam na kolejne edycje.

Dominik, prawnik, pracownik administracji publicznej:

Akademia NBP to przede wszystkim ludzie – wysokiej klasy wykładowcy i słuchacze z różnych instytucji. Jestem wdzięczny za możliwość usystematyzowania dotychczasowej i zdobycia nowej wiedzy którą z pewnością wykorzystam w przyszłości.

Andrzej, pracownik zagranicznego banku komercyjnego:

Odebrałem dziś dyplom ukończenia pierwszego kursu Akademii NBP „Finanse i polityka pieniężna”. Światowej klasy wykładowcy prowadzili zajęcia w formie dyskusji z uczestnikami, co zachęcało do ciekawej wymiany zdań. Oprócz bogatej wiedzy jaką nabyłem o zadaniach NBP, poznałem i wymieniłem doświadczenie z innymi uczestnikami kursu. Podsumowując, treść i sposób prowadzenia zajęć zasługują na najwyższe oceny. Korzystna dla uczestników była również zapowiedź kolejnych kursów Akademii NBP, w jakich będzie można wziąć udział w niedalekiej przyszłości.


Kontakt dla kandydatów

Akademia NBP
Narodowy Bank Polski
ul. Świętokrzyska 11/21
00-919 Warszawa

akademia@nbp.pl